Nu testkører Letbanen fra Ishøj til Rødovre Nord
PRESSEMEDDELELSE FRA HOVEDSTADENS LETBANE: Fra i dag kan borgerne langs hele den sydlige letbanestrækning møde de grønne letbanetog i trafikken.
Opstart af letbanens testkørsel på sydlig strækning 24. marts 2025. Indpakningen på siden af togvognene er flamingoplader og skyldes, at Hovedstadens Letbane bl.a. tester fritrumsprofilen – altså at togets og perronens dimensioner passer korrekt sammen. Så det er en ekstra sikkerhed for toget her i starten. Video: Hovedstadens Letbane.
Det er ikke kun forårets grønne blade, som snart kan ses i letbanestrækningens sydlige kommuner. I dag ruller de grønne letbanetog nemlig ud på den testkørsel, der leder op til åbningen af den sydlige strækning i efteråret 2025.
Testkørslens begyndelse glæder borgmester i Vallensbæk Kommune og bestyrelsesmedlem i Hovedstadens Letbane, Henrik Rasmussen, hvis borgere inden længe kan få glæde af fleksibel, kollektiv transport med Letbanen.
”I Vallensbæk bliver Letbanen en katalysator for vækst, der løfter både erhvervslivet og lokalsamfundet. Samtidigt bliver Letbanen en ny forbindelse, der åbner døren til hele hovedstadsregionen. Så jeg er enormt glad for, at testkørslerne er begyndt,” siger han.
Hold øje med de grønne tog
Testkørslerne begyndte i august 2024 på strækningen mellem Rødovre Nord og Glostrup Station og kan nu udvides helt til Ishøj.
”At borgerne nu kan møde togene på strækningen mellem Ishøj og Rødovre Nord vidner om, at åbningen af de første 12 stationer er inden for rækkevidde. Og det en stor milepæl for projektet og for alle os, der arbejder med Letbanen. Vi glæder os til at åbne dørene for passagerer – både i efteråret 2025 og sommeren 2026,” siger projektdirektør i Hovedstadens Letbane Henrik Bendsen.
Henrik Bendsen forklarer, at Hovedstadens Letbane har informeret borgerne langs strækningen om testkørslen via nyhedsbreve, hjemmeside, sociale medier og medier, der er synlige ude på strækningen. Det drejer sig for eksempel om busbagsider og læskure ved busstoppesteder.
”Det er vigtigt at være opmærksom. Letbanen er ny i trafikken i de sydlige kommuner, og derfor skal man holde godt øje med de grønne tog og følge færdselsreglerne. Særligt, hvis du færdes som gående eller cyklist,” afslutter han.
Fakta om testkørslen
- Testkørslen sker først med et enkelt tog og senere flere tog i begge retninger
- I testkørselsfasen kører Letbanen indledningsvist med lavere hastigheder end dem, trafikanter kan forvente, når Letbanen er i drift
- Testkørslen skal teste toget i kørsel på skinnerne. I den forbindelse testes signalsystemet, som viser togenes placering på strækningen, også. Derudover skal der udføres test af toget, i situationer hvor det ikke kører. Det drejer sig blandt andet om test af togets døre, informationssystem, belysning og ventilation
Trafik & Mobilitet - Letbanen
Letbanen kan kontaktes direkte på ovenstående mail, og vi vil svare indenfor 10 arbejdsdage.

Læs mere om testkørsel
Opstart af letbanens testkørsel på sydlig strækning 24. marts 2025. Video: Hovedstadens Letbane.