Gå til hovedindhold

Trafikspejle, nabohjælp skilte og "pas på mig" skilte

Her kan du læse mere om kommunens praksis i forhold til ansøgning om trafikspejle, nabohjælp- og "pas på mig" skilte.

Indhold

    Nabohjælpskilte

    Nabohjælpskiltet er fremstillet af Trygfonden og Det kriminalpræventive Råd, og har til formål at forebygge indbrud. Skiltet måler 35 x 50 cm, og er ikke omfattet af færdselsloven. Skiltet er ikke vejafmærkning.

     Reglerne for opsætning af nabohjælpskilte afhænger af, hvor du ønsker at opsætte skiltet.

    Opsætning på offentligt vejareal

    De offentlige veje i Lyngby-Taarbæk Kommune administreres af kommunens vejmyndighed. Der må ikke uden vejmyndighedens tilladelse opsættes private skilte, som eksempelvis nabohjælpskilte, på vejareal.

    En evt. tilladelse vil blive meddelt i henhold til vejlovens § 80 stk. 1 og § 89.

    Vejmyndigheden ser gerne, at skiltet placeres i umiddelbar nærhed af gadelys, da skiltet i sig selv ikke er reflekterende og kan være svært at se i mørke.

    Lyngby-Taarbæk Kommune stiller krav om, at skiltene opsættes efter reglerne for rigtige færdselstavler. Det betyder, at de skal stå i højre vejside set i kørselsretningen og i øvrigt på vilkår som beskrevet nedenfor.

    • Skiltet skal placeres i bagkant af fortov, som minimum 0,20 m bag fortovsflisen.
    • Skiltet skal placeres på selvstændig stander.
    • Skiltet skal placeres med 2,20 m til underkant af skilt.
    • Skiltet må på ingen måde være reflekterende.
    • Der skal søges gravetilladelse inden etablering. Gravetilladelsen skal vedlægges en tidsplan og en afmærkningsplan, der viser, hvordan arbejdsstedet afspærres, så det ikke er til fare eller unødig gene for vejens øvrige brugere.
    • Du skal være opmærksom på, at der kan være kabler, der kan blive beskadige ved en evt. etablering. Hvis du graver i vejarealet, skal du derfor søge om ledningsoplysninger inden arbejdet igangsættes. Økonomiske konsekvenser af en evt. beskadigelse af ledninger er Lyngby-Taarbæk Kommune uvedkommende.
    • De økonomiske udgifter til opsætningen er Lyngby-Taarbæk Kommune uvedkommende.
    • Efter opsætning skal du fremsende billeddokumentation af opsætningen.
    • Lyngby-Taarbæk Kommune kan til enhver tid fjerne skiltene, hvis de er til gene for udførelse af anlægs- eller driftsmæssige opgaver.

    Hvis du ønsker, at søge om tilladelse til opsætning af et nabohjælpskilt på offentlig vej, skal du sende en ansøgning til vejmyndigheden.

    Ansøgning, samt kort med angivelse af placering af skiltet sendes til mail trafikmobilitet@ltk.dk

    Hvis du får tilladelse fra vejmyndigheden, vil du efterfølgende skulle søge om en gravetilladelse. Har du ikke selv har de fornødne kurser til at måtte grave i offentligt vejareal, skal du have en entreprenør til at udføre gravearbejdet for dig.

    Det vil være den valgte entreprenør, som også skal varetage ansøgningen om gravetilladelse og undersøge om der ligger forsyningsledninger mm. der hvor skiltet skal placeres.

    Lyngby-Taarbæk Kommune tillader ikke at nabohjælpskilte opsættes på autoriseret vejafmærkning, gadenavneskilte, signalanlæg, vejtræer eller gadelamper. Skiltene vil da blive fjernet af kommunens vejtilsyn. Politiet kan også forlange et skilt fjernet eller ændret, hvis det er til fare for færdslen.

    Opsætning på privat fællesvej

    Opsætning af nabohjælpskilte ved private fællesveje kan ske ud fra samme betingelser som ved offentlige veje, hvis vejens ejer er enig i opsætningen.

    En evt. tilladelse vil blive meddelt i henhold til privatvejslovens § 66 stk. 1.

    Opsætning på privat grund

    Opsætning af nabohjælpskilte på privat grund kræver ikke vejmyndighedens tilladelse.

    Det skal til en hver tid sikres, at skiltet placeres på en sådan måde, at det ikke forringer oversigtsforholdene for trafikanterne eller er til gene for trafikken.

    Om legende børn / "pas på mig" skilt

    Skiltet har ingen færdselsmæssig betydning, er ikke restriktivt i forhold til hverken hastighed eller agtpågivenhed - og kan derfor give en falsk tryghed for beboerne.

    Trafikspejle

    Trafikspejle kan ikke bruges til at danne sig tilfredsstillende oversigtsforhold. Dette skyldes at man via et trafikspejl ikke kan bedømme, hverken hastighed eller afstand til øvrige trafikanter. De giver således en falsk tryghed, hvilket i værste fald kan føre til trafikuheld.

    Såfremt der i kryds eller lignende er dårlige oversigtsforhold, bør dette tilvejebringes på anden vis, eksempelvis ved beskæring af beplantning, som kan være med til at forringe oversigtsforholdene det pågældende sted.